Ljubaznošću Zorana ILICA i osoblja beogradske knjižare Beopolis u Domu omladine došao mi je u ruke roman Repriza reprize.
Deluje vrlo zanimljivo. Dogadja se u medjuprostoru izmedju čitanja knjige, buduće knjige koju autor piše, realnog života i virtuelne mreže sa “on line” ličnostima koje se uključuju u tekst romana i u stvarni život koji takodje postaje deo romana…
RR lebdi u prostoru gde je inače čitalac – ovde je u tom prostoru pisac. Metafizika Mreže preneta u “papirni” oblik, meni vrlo bliska jer sam se podosta bavio e-književnošću i interaktivnošću…
RR lebdi u prostoru gde je inače čitalac – ovde je u tom prostoru pisac. Metafizika Mreže preneta u “papirni” oblik, meni vrlo bliska jer sam se podosta bavio e-književnošću i interaktivnošću…
3 коментара:
Biće još komentara, ovo je prvi utisak posle prelistavanja knjige.
Možda bi RR trebalo komentarisati u delovima, kao što je i pisan i to od strane NEKOLIKO čitalaca?
Ako ima zainteresovanih, tu sam.
Svaki tvoj komentar, Amika je dobrodosao.
Kako je prošao autor «Reprize», Alen Rob Grije, čiji je roman pročitao Zoran Ilić i uporedo napisao svoj:
Grije kaže: Iako sam dobio nagradu kritičara, prikazi su bili loši. Bio je to mali skandal. Jedan deo žirija proglasio je knjigu nerazumljivom. A Anri Kluar dao je čak ostavku u žiriju. Emil Anrio ne samo da me je "preporučio" za ludnicu nego je zahtevao da se mnome pozabavi i sud.
Pred kraj života - U 82. godini upisao se u besmrtnike: izabran je u Francusku akademiju. A to je poprilično nespojivo: zvati se Alen Rob-Grije i biti član Akademije. Jedni su ga nazivali papom novog romana, i uzurpatorom, i živim dinosaurusom. Drugi se pitaju: može li Rob-Grije obući zelenu togu i staviti dvorogi šešir. To nekako liči na maskaradu! Evo kako je to izgledalo: 25. marta 2004. godine, u drugom krugu glasanja, 19 od 35 francuskih akademika glasali su za Grijea, tvorca novog romana, antiromana, i scenaristu erotskih filmova. Pakosnici tvrde da su se dvojica akademika - za svaki slučaj uzdržala. Ali ni oni koji su glasali možda nikada nisu pročitali nijedan njegov roman, još manje gledali neki njegov erotski film snimljen po njegovom scenariju. Pa ni čuveni film Prošle godine u Marijenbadu.
Novinar ga pita: Ako je idealni čitalac Džojsovih romana čovek koji pati od nesanice, kako zamišljate svog čitaoca?
- KAO ČITAOCA KOJI IMA UTISAK DA U TRENUTKU DOK ČITA, U STVARI SAM PIŠE MOJU KNJIGU. To znači da moje delo treba da nastavi da živi u drugome, da se iznova transformiše kroz čitaoca.
To se upravo dogodilo na višem stepenu, u obliku novog romana Zorana Ilića. On je, čitajući “Reprizu” Alena Rob Grijea napisao svoj roman «Reprizu reprize».
Čitamo. Hoćemo li ga nagraditi i predložiti za akademiju ili iseckati i poslati na sud kao Grijea, videćemo. “Repriza reprize” je na dobrom putu da doživi reprizu u obliku komentara i nečega što će na kraju, nadajmo se, naličiti na prikaz.
Постави коментар